Our Lady of Perpetual Help Church

More
iCal Event Export
Search
Print...
Create or Edit Email Reminder
Mobile View
Preferences
Main Calendar
Select View
Year
Month
Week
Day
List
Planner View
March 2017
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
26  Week 9
Sr. High Youth Group @ 12:30pm Mass
8:00 AM
R.C.I.A.
8:45 AM
PRE Classes (K4 - 6th)
9:30 AM
Korean Community Mass
10:30 AM
PRE Classes (K4 - 6th)
1:45 PM
Secular Franciscans
2:00 PM
Cub Scouts Pack #74
4:00 PM
Blue & Gold Banquet
5:00 PM
PRE Classes (7th & 8th)
6:00 PM
Sr. High Youth Group Meeting
27
7:00 AM
Careers in Transition
9:15 AM
Monday Prayer Group
12:00 PM
Elementary Music Classes
7:00 PM
Boy Scouts
Word of Life Scripture Study
28
6:45 AM
Fishers of Men
7:30 AM
Elementary Music Classes
9:30 AM
"His Will" Prayer Group
4:45 PM
First Eucharist Classes
1
ASH WEDNESDAY
9:00 AM
Prayer Group
Women's Guild Meeting
PreSchool "Dr. Seuss Day"
12:00 PM
Elementary Music Classes
1:00 PM
Rosary Makers
1:45 PM
Handchime Ensemble Practice
2
9:30 AM
Word of Life Scripture Study
10:00 AM
Communication Committee
4:45 PM
First Eucharist Classes
5:30 PM
Rosary
3
5:00 PM
FISH FRY
6:30 PM
FROG Gym Night
4
7:00 AM
Confirmation (SVDP)
Knights of Columbus -Soup Kitchen
9:30 AM
Eucharist Classes
6:00 PM
WIST PARTY(Home & School)
5  Week 10
9:00am-Memorial Mass (Deceased Alumni)
8:00 AM
R.C.I.A.
8:45 AM
PRE Classes (K4 - 6th)
9:30 AM
Korean Community Mass
10:30 AM
PRE Classes (K4 - 6th)
2:00 PM
Cub Scouts Pack #74
5:00 PM
PRE Classes (7th & 8th)
3rd Confirmation Meeting
6:00 PM
Sr. High Youth Group Meeting
6
7:00 AM
Careers in Transition
12:00 PM
Elementary Music Classes
6:30 PM
Knights of Columbus 4th Degree
7:00 PM
Boy Scouts
Word of Life Scripture Study
7
STEM FAIR-All Day
6:45 AM
Fishers of Men
7:30 AM
Elementary Music Classes
9:30 AM
"His Will" Prayer Group
4:45 PM
First Eucharist Classes
6:30 PM
Finance Council Meeting
KC Officers Meeting
7:00 PM
Holy Spirit Prayer Group
8
STEM FAIR-All Day
9:00 AM
Prayer Group
12:00 PM
Dining with Dad (PreK-4)
Elementary Music Classes
1:00 PM
Rosary Makers
1:45 PM
Handchime Ensemble Practice
5:30 PM
PRE Commission
7:00 PM
Fishers of Men
R.C.I.A.
9
STEM FAIR-All Day
9:30 AM
Word of Life Scripture Study
4:45 PM
First Eucharist Classes
5:30 PM
Rosary
Merrymakers
10
9:30 AM
PRE Commission
5:00 PM
FISH FRY
11
9:00 AM
Baptismal Preparation Class
9:30 AM
Eucharist Classes
1:00 PM
Burkley Baptism-Rev. Msgr. J. Edwin Creary
6:30 PM
TRIVIA NIGHT
12  Week 11
8:00 AM
R.C.I.A.
9:30 AM
Korean Community Mass
2:00 PM
Cub Scouts Pack #74
13
7:00 AM
Confirmation (SVDP)
Careers in Transition
9:15 AM
Monday Prayer Group
12:00 PM
Elementary Music Classes
7:00 PM
Boy Scouts
Word of Life Scripture Study
14
6:45 AM
Fishers of Men
7:30 AM
Elementary Music Classes
9:30 AM
"His Will" Prayer Group
1:00 PM
Liturgical Commission
Liturgical Committee
15
9:00 AM
Prayer Group
12:00 PM
Elementary Music Classes
1:00 PM
Rosary Makers
1:45 PM
Handchime Ensemble Practice
7:00 PM
Fishers of Men
R.C.I.A.
Women's Guild BOOK CLUB
16
9:30 AM
Word of Life Scripture Study
5:30 PM
Rosary
6:00 PM
Knights of Columbus Meeting
7:00 PM
Memphis Metal Detectors Club
17
St. Patrick's Day
11:00 AM
Evangelization Committee
5:00 PM
FISH FRY
18
4:30 PM
St. Joseph Altar Family Event & Movie Night
19  Week 12
St. Joseph Altar-On Display
8:00 AM
R.C.I.A.
8:45 AM
PRE Classes (K4 - 6th)
9:30 AM
Korean Community Mass
10:30 AM
PRE Classes (K4 - 6th)
1:30 PM
Family Life Commission
FROG
1:45 PM
Secular Franciscans
2:00 PM
Cub Scouts Pack #74
5:00 PM
PRE Classes (7th & 8th)
6:00 PM
Sr. High Youth Group Meeting
6:30 PM
N.W.J.
8:00 PM
Men's Club
20
St. Joseph Altar-On Display
7:00 AM
Careers in Transition
12:00 PM
Elementary Music Classes
7:00 PM
Boy Scouts
Word of Life Scripture Study
21
St. Joseph Altar-On Display
6:45 AM
Fishers of Men
7:30 AM
Elementary Music Classes
9:30 AM
"His Will" Prayer Group
10:00 AM
Bridge Club
4:45 PM
First Eucharist Classes
7:00 PM
Holy Spirit Prayer Group
St. Vincent de Paul Meeting
22
BOOK FAIR
St. Joseph Altar-On Display
9:00 AM
Prayer Group
Women's Guild Meeting
12:00 PM
Elementary Music Classes
1:00 PM
Rosary Makers
1:45 PM
Handchime Ensemble Practice
7:00 PM
Fishers of Men
R.C.I.A.
23
BOOK FAIR
St. Joseph Altar-On Display
4:45 PM
First Eucharist Classes
5:30 PM
Rosary
7:00 PM
Pastoral Council
24
BOOK FAIR
7:30 AM
Grandparents Day
5:00 PM
De Jesus/Lin Rehearsal
FISH FRY
25
BOOK FAIR
9:30 AM
Eucharist Classes
6:30 PM
De Jesus/Lin Wedding
26  Week 13
BOOK FAIR
Sr. High Youth Group @ 12:30pm Mass
8:00 AM
R.C.I.A.
8:45 AM
PRE Classes (K4 - 6th)
9:30 AM
Korean Community Mass
10:30 AM
PRE Classes (K4 - 6th)
1:30 PM
MARCH MADNESS (KC vs Sr. High Youth Group) & Cookout
2:00 PM
Cub Scouts Pack #74
5:00 PM
PRE Classes (7th & 8th)
27
7:00 AM
Careers in Transition
9:15 AM
Monday Prayer Group
12:00 PM
Elementary Music Classes
7:00 PM
Boy Scouts
Word of Life Scripture Study
28
6:45 AM
Fishers of Men
7:30 AM
Elementary Music Classes
9:30 AM
"His Will" Prayer Group
10:00 AM
Staff Meeting
4:45 PM
First Eucharist Classes
29
9:00 AM
Prayer Group
12:00 PM
Elementary Music Classes
1:00 PM
Rosary Makers
1:45 PM
Handchime Ensemble Practice
7:00 PM
Fishers of Men
R.C.I.A.
30
9:30 AM
Word of Life Scripture Study
4:45 PM
First Eucharist Classes
5:30 PM
Rosary
31
Church Cleaning
KC GALA SET-UP
5:00 PM
FISH FRY
1
7:00 AM
Youth Service OP (SVDP)
Knights of Columbus -Soup Kitchen
9:30 AM
Eucharist Classes
5:30 PM
Knights of Columbus GALA (Prep. time-10am - 5:30pm)